Těsné vítězství nad béčkem Kertu

20.11.2010 - 21:30 - Martin Opalecký

Konečně se nám povedlo zachytit úvod zápasu a držet se soupeřem krok a místy ho i přehrát. Po pěti minutách hry vystřelil Zápotocký mezi dvěma obránci a od modré čáry otevřel skóre. Vedení nás uklidnilo a na hře to bylo vidět. Kert Park měl velké problémy s opouštěním svého obraného pásma, pohodlně jsme zachytávali jejich rozehrávku a dostávali se do slibných pozic. Prvního gólu v této sezóně se dočkal obránce Štěpán Burda, když jeho tvrdá střela zapadla k pravé tyči brankáře Heřmánka.

Do druhé třetiny jsme tady nastupovali s příjemným náskokem 2:0. Hosté podstatně vylepšili svůj herní projev, ale na gól to prozatím nestačilo. Naopak během naší přesilové hry inkasovali potřetí, když Bukač našel střílenou přihrávkou Skřivana a ten míček usměrnil přesně pod horní tyč. To ale bylo z naší strany pro tento zápas vše. Kert se vrátil do zápasu po střele z kruhu od Davida Červeného.

V poslední části hosté stupňovali svůj tlak a nám začínaly pomalu docházet síly. Tlačili se do zakončení a zasypali mě sprškou střel. Snížení se ale dočkali až při power-play. V tu chvíli do konce utkání zbývalo pouhých 27 vteřin. Nám se podařilo dvakrát vyhrát buly a do závěrečné sirény jsme míček udrželi v rohu. Podruhé v řadě jsme naplno bodovali a poskočili jsme o jednu příčku výše. Příští zápas nás čeká první odvetný zápas proti Mladé Boleslavi. S tou jsme minule prohráli 2:6 a tak uvidíme jestli u nás od začátku sezóny došlo k nějakému zlepšení. 

Fotografie pořízené Kert Parkem:

Diskusní téma: Těsné vítězství nad béčkem Kertu

Datum
Vložil
Titulek

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate is an essential portion of a male's reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate gland is found just as you're watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really miserable and inconvenient for that patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years. Infections with the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of most types of prostate infection. It is brought on by bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition of the particular defect inside the gland and the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be caused by trauma for the urinary tract or by infections originating from other areas of the body. A patient may experience testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal in the prostate defect then the use antibiotics and NSAIDs to take care of the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not to create the sources of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some of the actions you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for health and wellness and it'll also maintain the urinary track clean.

2. Some studies suggest that a few ejaculations weekly will prevent prostate type of cancer.

3. Eat steak moderately. It has been shown that consuming more than four meals of beef every week will raise the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most critical measure to take to make certain a healthy prostate is to choose regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you must opt for prostate examination at least one time 12 months.

Vyhledávání

Všechna práva vyhrazena